İPEK...

İpek macerası tırtılın kendi etrafına bir koza örmeye başlaması ile canlanır. İpek böceğinin kozasını örmek için ürettiği bu yumuşak parlak lif yüzyıllardır insanoğlu için bir cazibe noktası olmuştur. İpek pek çok tekstil ürününün yapımında kullanıldığı gibi halı yapımında da vazgeçilmez bir malzemedir. Türkiye coğrafi yeri ve iklimi bakımından ipekböceği ve dut ağacı yetiştirilmesine uygun ülkelerden biridir. Kapadokya bölgesinde ise ipek halıların en nadir ve cazibeli örnekleri Gold Loom tesislerinde sergilenmektedir.

İPLİK...

Yırtılarak zarar görmesine mani olmak için ipekböceğinin içinden çıkabileceği kadar gelişmesini beklemeden kozalar işleme alınır. Ardından ipek elle ya da makinelerle çözülerek çile haline getirilir. Bir kozadan 450 ile 900 metre arasında kesiksiz iplik çıkabilir. Bu iplikler tezgahlarda dokunarak nadide halılar üretilir. Mağazamızda eski teknikle üretilen ipek çekimi ipleri hem misafirlerimize gösterilmekte, hemde halı dokumasında kullanılmaktadır.

RENKLER...

İpek güzel görünüşlü, yumuşak, parlak ve dayanıklı olup, kolaylıkla ve iyi boya tuttuğu için daha da güzelleştirilebilen hayvansal kaynaklı bir liftir. İpek liflerin kraliçesi olarak bilinir. İpek iplikler çeşitli kazanlarda kaynatılarak boyanır ve yüzlerce çeşit renge bürünür.

DOKUMA...

İpek renklendikten sonra yüzlerce masalsı desenden birini oluşturmak üzere tezgahlara gelir. Burada deneyimli ustalar tarafından sabırla ilmek ilmek dokunarak tarihin bir parçası olacak halılar üretilir.